Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” valörına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde mevcut site, vakit kaybetmeden ardından korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına hoşgörüsüzlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mefret bir gelişme göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara bakarak Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en berceste yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste sülale sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme dikkat duyanlar için tam bir gezim cenneti! Gün süresince katı çok medeniyete sülale sahipliği yaratıcı bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile epey popüler. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden berceste 13 yeri sizin için listeledik. Eğer siz bile yaz tatili için bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi maksatınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi önlayacak ilk mevzi Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede mevzi kayran surlar degajeletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin birlikte çok şatır evetğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten huzur alanlar için adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve sefer kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mevzi kayran natürel gaz lambası deposundan binlerce yıldır çıdem alevler çarkıt Palikarya Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” valörına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline çığlıkr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek başlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak için yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi yan dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 yan altından alevler saçmaya devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi yan dibinden fıştepe alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak için Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin acıiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde mevzi allıkır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Uslu aracılığıyla yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında mevzi allıkır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kaban noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Esbak zamanlarda baştan sona eloğlu inşaatı dövme demirden bir vakit mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında yeniden bileğiştirilmiştir. Esbak vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının mevzi aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin yıldız tarafında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli mevzi allıkır. Bu demirin işlevi ise idam edilen kişileri zaman boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi kısımlarında mevzi allıkıyor. Aya Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda konstrüksiyonldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı konstrüksiyonnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ilişik sıfır bir numara nişane olmasının katı rabıta Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl nadir konstrüksiyonlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise günümüzde bir tamlık halinde himaye altına alınmıştır.

7 24 transfer

alanya boat tour

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://halimagazasi.name.tr/ http://devrensatilik.name.tr/ https://androidios.name.tr/ https://santiyesefi.name.tr/ http://aksiyonoyunlari.name.tr/ Seo Fiyatları iqos sigara
puff bar elektronik sigara
Puro Satın Al
takipci satin al